Henryk Kukawski (1931-2022)

Z wielkim żalem informujemy, że w dniu 24 marca odszedł Henryk Kukawski – skrzypek, kompozytor, chórmistrz, wieloletni kierownik muzyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemi Lubelskiej”, bliski współpracownik Wandy Kaniorowej i Ignacego Wachowiaka. O Jego roli i znaczeniu dla Zespołu świadczy fakt, że powszechnie nazywany był Mistrzem. Był wybitnie utalentowanym muzykiem, świetnie rozumiejącym muzykę ludową i z najwyższym kunsztem prezentujący ją na scenach całego świata. Jego opracowania i aranżacje muzyczne przez dekady były i nadal są podstawą repertuaru Zespołu. Umiejętności pedagogiczne przez wiele lat gromadziły wokół niego uzdolnioną muzycznie młodzież, którą uczył i zarażał pasją do muzyki. Wielu jego uczniów poszło w ślady swojego Mistrza i dzisiaj sami są muzykami, pedagogami oraz koncertmistrzami.

Pod koniec 2021 roku obchodził swoje 90. urodziny. Wspólnie z Kaniorowcami świętował swój Jubileuszowy Benefis. Tego wieczoru po raz ostatni zagrał na scenie z przyjaciółmi czyli Kapelą Reprezentacyjną ZPiT „Lublin”, swoimi byłymi wychowankami oraz francuską kapelą ZPiT „Syrena” z Roche la Molière.

Za swoją wieloletnią pracę artystyczną i zasługi dla kultury polskiej został uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami m.in.: Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony dla Lubelszczyzny, Zasłużony dla Miasta Lublin, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Marszałka Województwa Lubelskiego.

Najbliższej rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Żegnaj Mistrzu!
Będzie nam Cię brakować.
Twoi Kaniorowcy
Skip to content