LUBELSKI FESTIWAL FOLKLORU

Nie ma w Polsce drugiego  miasta w którym w którym istniałoby tak duże, aktywne i z tak bogatą tradycją środowisko folklorystycznych zespołów pieśni i tańca. Liczący już prawie 70 lat Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej skupiający około 600 członków w 19 grupach nie ma odpowiednika nie tylko w skali kraju. Zespół Tańca Ludowego UMCS jest z kolei najstarszym w Polsce zespołem studenckim a niewiele mu ustępuje Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego. Działa w naszym mieście  Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego – jedyny w kraju zespół przyszłych medyków. To grono uzupełnia Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej.
Wszystko to razem stanowi grupę ponad tysiąca młodych tancerek i tancerzy prezentujących polski folklor podczas niezliczonych koncertów w kraju i za granicą.
Zespoły posiadają w swoim bogatym dorobku wiele nagród i wyróżnień zdobytych podczas międzynarodowych festiwali folklorystycznych. ZTL UMCS, ZPiT „Jawor” oraz ZPiT „Lublin” są także posiadaczami tytułu „Ambasador Województwa Lubelskiego” zaś „Lublin” również „Nagrody Miasta Lublina za upowszechnianie kultury”.
Rzadko zdarza się, by obejrzeć jednocześnie wszystkie te zespoły. Znakomitą do tego okazją jest obchodzony jubileusz 700-lecia miasta, który skłonił ZPiT „Lublin” do organizacji specjalnego festiwalu, podczas którego w ciągu trzech dni mieszkańcy Lublina będą mogli podziwiać tańce, muzykę i piosenki ze wszystkich regionów Polski.
Mamy nadzieję, że trzy festiwalowe dni będą wspaniałą ucztą dla miłośników folkloru, których nie brakuje w naszym mieście.

Patronat honorowy         

prof. dr hab. n med. Andrzej Drop – Rektor Uniwersytetu Medycznego
prof. dr hab. inż. Piotr Kacejko – Rektor Politechniki Lubelskiej
prof. dr hab. Zygmunt Litwińczuk – Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego
prof.dr hab. Stanisław Michałowski – Rektor UMCS
dr    Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin

Program festiwalu

   22  czerwca  ZPiT „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego

ZPiT Uniwersytetu Medycznego

ZPiT „Lublin” im. W.Kaniorowej

23 czerwca       ZTL UMCS

ZPiT Politechniki Lubelskiej

                             ZPiT „Lublin”im. W. Kaniorowej

24 czerwca       koncert galowy w wykonaniu wszystkich zespołów

Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim  godz. 18.00, wstęp wolny, serdecznie zapraszamy

 

Skip to content