„Polonez dla Lublina”

Święto Narodowe Trzeciego Maja już od 2010 roku obchodzimy tradycyjnie wspólnie z mieszkańcami naszego miasta tańcząc „Poloneza dla Lublina”. W tym roku udział w kolorowym korowodzie wzięła udział rekordowa liczba par. Poloneza poprowadził Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk w parze z tancerką
I Reprezentacji Katarzyną Gierobą. W drugiej parze szedł Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, a w dalszych posłowie z Lublina, władze naszego miasta i województwa. Poza tancerzami naszego Zespołu udział w Polonezie wzięły również Zespół Tańca Ludowego UMCS im. Stanisława Leszczyńskiego, Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego i Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej. Po wspólnym Polonezie, na Placu Litewskim odbył się koncert „Polskie tańce narodowe i regionalne”, w którym zaprezentowały się lubelskie zespoły folklorystyczne. Kaniorowców reprezentowały grupy: I Reprezentacja w Mazurze z opery „Halka” Stanisława Moniuszki, II Reprezentacja w Suicie tańców lubelskich, grupa Seniorów w Tańcach Mieszczan Żywieckich, Lubliniacy w tańcach łowickich oraz Lubelacy w tańcach rzeszowskich.


Wydarzenie „Polonez dla Lublina” oraz koncert „Polskie tańce narodowe i regionalne” brały udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego”. Celem programu jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych przez mieszkańców województwa lubelskiego.

Partnerami wydarzenia byli:

Województwo Lubelskie

Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie

Urząd Miasta Lublin – Europejska Stolica Młodzieży Lublin 2023

Stowarzyszenie Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Lubelskiej im. Wandy Kaniorowej

CIOFF® – Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki LudowejPo części artystycznej obchodów Narodowego Święta Trzeciego Maja, rozpoczęła się wspólna zabawa z mieszkańcami Lublina – „Tańcz z Kaniorowcami”, podczas której uczyliśmy wszystkich chętnych prostych tańców oraz ludowych zabaw. Było to nasze pierwsze takie spotkanie z Lublinianami, które spotkało się z bardzo serdecznym przyjęciem i wielkim zainteresowaniem. Na kolejną potańcówkę z cyklu „Tańcz z Kaniorowcami” zapraszamy już 3 czerwca na Plac Litewski.

fot. Karolina Gmurczyk

Więcej zdjęć na naszym Facebooku

Relacje z wydarzenia dostępne w mediach:
Dziennik Wschodni
Radio Lublin
Radio Lublin
Gazeta Wyborcza
Lubelski.pl
Lublin112
RMF FM
Gość.pl
Kurier Lubelski


Skip to content